- Lifestyle
- 3 listopada 2022
- 0
Jak tanio zrobić ogród zimowy?
Wielu mieszkańców bloków, odczuwa brak kontaktu z przyrodą, zwłaszcza w trakcie długich miesięcy zimowych. Tymczasem niskim nakładem sił i środków, możemy stworzyć na własnym balkonie, efektowny zimowy ogród.
Czy potrzebny nam ogród zimowy w domu?
Coraz częściej we wnętrzach mieszkań pojawiają się elementy stylów „naturalnych” – kamień, wykończenia z drewna, przewaga światła naturalnego i jasnych barw. Jednak najpopularniejszym sposobem na ożywienie mieszkania i nadanie mu pewnej tożsamości jest umieszczenie w nim roślin zielonych i kwitnących. Tu sprawdza się właśnie ogród zimowy w domu. Choć kwiaty umieszczone na parapetach nikogo nie dziwią, to ogród zimowy w domu nada wnętrzu balkonu lub loggii oryginalnego stylu.
Czym jest ogród zimowy na balkonie?
Ogród zimowy to kompozycja świeżych kwiatów i roślin uprawianych przez cały rok w pomieszczeniach o określonych parametrach oświetlenia, temperatury i wilgotności powietrza. Istnieje kilka modeli organizacji ogrodu zimowego na balkonie.
Na początek będziesz musiał pomyśleć o przeszkleniu balkonu - wystarczy podwójne lub potrójne oszklenie. Możesz też zdecydować się na:
- Płytki. W konstrukcjach okiennych i elewacyjnych najczęściej stosuje się tripleks - konstrukcję złożoną z dwóch szyb i pośredniej warstwy laminującej. Jest często stosowany przy projektowaniu ogrodu zimowego, aranżacji przeszklonego dachu.
- Utwardzone szkło. W szczególności służy do bezramowego szklenia balkonów. Podczas produkcji jest najpierw podgrzewany w specjalnym piecu do temperatury około 600°C, a następnie szybko schładzany. Dzięki temu staje się odporny na uderzenia, bezpieczny oraz odporny na zmiany temperatury.
Jeśli nie możesz sobie pozwolić na instalację okien metalowo-plastikowych, skomplikowanych konstrukcji elewacyjnych, zaizoluj istniejące drewniane ramy, pokrywając je farbą odporną na ciepło i wilgoć w kilku warstwach. Ogród zimowy na balkonie powinien być ocieplony.
Do aranżacji ogrodów zimowych niezbędne będzie docieplenie podłogi i ścian zewnętrznych. Ocieplając loggię od wewnątrz, ważne jest, aby wybrać dobry izolator ciepła, pomyśleć o izolacji przeciwwilgociowej. Do tych celów odpowiednie mogą być organiczne, lekkie materiały, takie jak płyty z wełny mineralnej. Ogród zimowy na balkonie możesz zaizolować też z wykorzystaniem pianki. Niewątpliwą zaletą penofolu jest niska przewodność cieplna, niska paroprzepuszczalność.
Ogród zimowy na tarasie – ustawienie roślin
Opcjonalnym, ale przydatnym „urządzeniem” w ogrodzie zimowym na balkonie będzie nawilżacz powietrza. Wyeliminuje to konieczność ciągłego ręcznego opryskiwania roślin. Jednak najważniejsze jest jednak to, jak ustawimy rośliny, a to jest uzależnione od tego, w którą stronę jest ustawiony balkon.
- Północ. Rośliny nie dostaną wystarczającej ilości światła. Przez połowę dnia ogród zimowy na tarasie będzie wymagać dodatkowego oświetlenia. Wymagane będzie ogrzewanie i dobra izolacja termiczna.
- Południe. Latem powietrze szybko się nagrzeje i konieczne będzie częste podlewanie. Jednak zimą ogród zimowy na tarasie ustawionym na południe, pozwoli oszczędzić energię.
- Wschód. Idealna opcja. Rano powietrze naturalnie się nagrzewa. Dodatkowe oświetlenie jest potrzebne tylko wieczorem
- Zachód. Tutaj ciepło będzie akumulować się prawie przez cały dzień - aż do zmierzchu.
Uzbrojeni w tę wiedzę zdecydujcie, które rośliny - cieniolubne lub światłolubne staną się "mieszkańcami" ogrodu zimowego na balkonie.
Ogród zimowy całoroczny - świetne miejsce na relaks i odpoczynek
Po zakończeniu procesu planowania doszliśmy w końcu do rozłożenia kwiatów na loggii. Centrum zimowego ogrodu to z reguły duże rośliny: filodendron, figowiec, palma, juka. Sadzi się je w donicy ustawionej bezpośrednio na podłodze. Wokół ustawione są mniejsze pojemniki na kwiaty. Mniejsze kwiaty domowe w kształcie i kolorze liści należy łączyć z centralną częścią kompozycji.
Ogród zimowy całoroczny warto ozdobić światłolubnymi i dekoracyjnymi kwiatami (orchidea, róża, azalia, hortensja). Będą dobrze wyglądać na parapetach. Sukulenty (kaktusy, agawy, wilczomlecz) lubią bezpośrednie działanie promieni słonecznych. A wiszące kosze i donice podkreślą niezwykłą urodę roślin ampelicznych (szparagi, skalnica, bluszcz, tradescantia, fuksja, zygokaktus i inne) oraz winorośli.
Ogród zimowy całoroczny powinien być też zaaranżowany pod kątem twoich potrzeb. Ściany ozdobione elementami dekoracyjnymi dodadzą dodatkowego uroku balkonowi. Spróbuj także użyć sztucznych kamieni. Idealnym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie małego wodospadu, fontanny wewnętrznej. Nie tylko ozdobią przestrzeń, ale także zwiększą wilgotność w pomieszczeniu. Jeśli chodzi o meble, to fotel bujany, meble z wikliny i stolik kawowy idealnie wkomponują się we wnętrze oazy.
Najnowsze Artykuły
- Porady
- 25 listopada 2023
- 0
Gdzie kupować ubrania dobrej jakości przez Internet?
- Moda
- 16 listopada 2023
- 0
Ubrania do biura - modne i profesjonalne stylizacje biurowe
- Porady
- 7 listopada 2023
- 0
Jakie buty do jeansów męskich?
Kategorie
- Moda 46
- Stylizacje 27
- Porady 40
- Lifestyle 17