- Lifestyle
- 14 lutego 2022
- 0
Siemie lniane - korzyści dla zdrowia, włosów i paznokci!
Znane chyba w każdej polskiej kuchni nasiona lnu uwielbiają klimat śródziemnomorski. Są pod wieloma względami korzystne dla naszego zdrowia. Nasiona lnu są bogate w minerały i witaminy. W jakich schorzeniach i z jakimi problemami może nam pomóc się uporać len?
Jakie są zalety nasion lnu?
Nasiona lnu zawierają witaminy C, E i K. Są również bogate w wapń, miedź i żelazo. Siemię lniane to olbrzymi zapas magnezu. Dodatkowo Omega 3 jest bardzo bogata w oleje. Dlatego siemię lniane jest jednym z podstawowych produktów spożywczych spożywanych zwłaszcza przez osoby chcące schudnąć oraz wegetarian. Dzięki bogatej zawartości Omega-3 siemię lniane równoważy poziom cholesterolu i cukru we krwi. Chroni układ pokarmowy. Reguluje hormon estrogenu. Spożywanie nasion lnu chroni przed chorobami serca. Zmniejsza to ryzyko zawału serca. Chronią przed rakiem prostaty, siemię lniane redukuje komórki rakowe. Zmniejsza to ryzyko raka piersi o 50 procent. Jego olejek reguluje pracę jelit. Przyspiesza trawienie. Zapobiega to progresji cukrzycy. Wzmacnia nerki. Oprócz tego znamy korzystny wpływ, jaki ma simie lniane na włosy. Efekty to wzmożenie włosów i zapobieganie ich łamaniu. Działa również na podrażnioną skórę głowy spowodowaną egzemą.
Siemię lniane na odchudzanie
Czy wiesz, że stosowanie oleju lnianego jest bardzo skuteczne w odchudzaniu? Jak wszystkie orzechy i nasiona, siemię lniane jest bogate w zdrowe i dietetyczne tłuszcze. Siemię lniane do picia pomaga zmniejszyć apetyt, zapewniając uczucie sytości przez cały dzień. Pomaga budować mięśnie poprzez spalanie większej ilości kalorii. Wysoka zawartość błonnika sprzyja zdrowemu trawieniu, a tym samym wspomaga odchudzania. Różne badania wykazały, że siemię lniane pomaga obniżyć poziom cholesterolu.
Siemię lniane na cukrzycę
Uważa się, że lignany i inne fitoestrogeny pomagają zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, ze względu na ich działanie przeciwzapalne. W badaniu 2016 osób ze stanem przedcukrzycowym naukowcy wykazali, że codzienne spożywanie siemienia lnianego w proszku obniżyło ciśnienie krwi u osób ze stanem przedcukrzycowym (cukrzyca pierwszego stopnia), ale nie poprawiło poziomu cukru we krwi i insulinooporności. Dzięki dużej zawartości błonnika nierozpuszczalnego siemię lniane działa na jelita i zapobiega zaparciom. Jednocześnie istnieją badania wykazujące, że zapobiega biegunce dzięki zawartości rozpuszczalnego błonnika.
Siemię lniane - Profilaktyka raka
Badania wykazały, że siemię lniane zapewnia ochronę przed rakiem piersi, rakiem prostaty i rakiem okrężnicy. Siemię lniane zawiera ligany, które chronią przed rakiem wrażliwym na hormony. Ligandy blokują również enzymy biorące udział w metabolizmie hormonów i hamują wzrost komórek nowotworowych. Nasiona lnu zawierają wiele składników odżywczych i pomagają zachować energię przez cały dzień. Kolejnym ważnym czynnikiem wśród korzyści płynących z nasion lnu jest zapobieganie utratom pamięci.
Olej Omega 3, który ma właściwości lecznicze, jest bogaty w nasiona lnu. Zwykłe siemię lniane polecane jest osobom z tym problemem. Zapobiega też problemom z nadmiernym ciśnieniem krwi. Dzięki zawartym w nim kwasom tłuszczowym omega-3 zapobiega wysuszaniu skóry i dodaje blasku. Dzięki zawartości witaminy B12 skutecznie przeciwdziała zapominaniu i pomaga zapobiegać chorobie Alzheimera. Olej lniany jest lipidem, który pozwala pęcherzykowi żółciowemu uwalniać żółć. Żółć zawiera kwas żółciowy, który jest bardzo ważny dla trawienia i wchłaniania tłuszczów w jelitach. Kiedy żółć dostaje się do naszych jelit, woreczek żółciowy jest stymulowany, aby uwolnić część żółci. Żółć jest naturalnym środkiem przeczyszczającym, który zmiękcza i przyspiesza stolec, gdy wychodzi z okrężnicy.
Siemię lniane na witalność
Witalność to kolejna sfera, gdzie pomocne okazuje się siemię lniane. Jak przygotować odpowiedni napój? Dodaj szklankę soku lub łyżkę oleju lnianego do koktajlu wczesnym rankiem. Jeśli nie lubisz soków lub koktajli, wymieszaj je z dressingiem do sałatek. Możesz również wypić łyżkę oleju lnianego wczesnym rankiem. Twierdzi się, że mieszanie oleju lnianego z pokarmem pozwala organizmowi na lepsze wchłanianie oleju.
Kminek, który jest kompletnym źródłem żelaza, pomaga zrównoważyć poziom cukru we krwi. Uważa się, że mieszanka kminku, czarnego pieprzu i miodu zwiększa energię seksualną. Kminek zmieszany z mlekiem miodowym jest przydatny przy skurczach i nudnościach.
Bezglutenowe siemię lniane
Nasiona lnu to świetny sposób na zastąpienie zbóż zawierających gluten. Zboża, zwłaszcza te bogate w gluten, mogą być trudne do strawienia dla wielu osób, a len łatwo się metabolizuje, a także ma działanie przeciwzapalne. Len może wchłaniać dużo płynów i pomaga wiązać składniki. Bezglutenowe siemię lniane jest dobrym wyborem dla osób z celiakią. Jest to również dobra alternatywa dla przyjmowania olejów omega-3 dla osób z alergią na owoce morza.
Siemię lniane eliminuje problemy menopauzy. Ponadto może być skutecznym lekarstwem na suchość pochwy. Pośrednio eliminuje zaburzenia nerwowe spowodowane tymi problemami.
Najnowsze Artykuły
- Porady
- 15 marca 2022
- 0
Stanik sportowy, jak dobrać idealny model?
- Moda
- 15 marca 2022
- 0
Co dobrać do skórzanej spódnicy?
- Stylizacje
- 28 lutego 2022
- 0
Mokasyny męskie - jak je nosić? Najlepsze stylizacje
Kategorie
- Moda 16
- Stylizacje 17
- Porady 17
- Lifestyle 7