- Lifestyle
- 13 lipca 2022
- 0
Co zabrać w góry? Jak się ubrać w góry?
Co roku na rok przybywa miłośników wakacji w górach. I dotyczy to nie tylko zimy, ale w coraz większym stopniu też lata.
Jak się ubrać i co zabrać w góry?
Aby jednak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, musisz dokładnie przemyśleć, jak się ubierzesz i co ze sobą zabierzesz. Bo od tego będzie zależeć, czy nawet krótki spacer na 3-4 godziny będzie przyjemny. Zastanawiając się co zabrać w góry, musimy przemyśleć cały komplet odzieży. Od butów przystosowanych do chodzenia na wysokości po odzież zapasową na wypadek niespodziewanej zmiany pogody (co zdarza się często w górach). Pierwsza ogólna rada, mająca zastosowanie w wielu przypadkach, jeśli chodzi o to, co zabrać w góry, to pamiętaj, aby ubierać się warstwami, zgodnie z zasadą „na cebulę”, aby można było łatwo się ubierać i rozbierać. Pierwsza warstwa: T-shirt. To pierwsza część garderoby, która będzie miała kontakt ze skórą. Dlatego lepiej, jeśli nie jest wykonana z bawełny, ale ze specjalnego technicznego materiału, z którego wykonana jest bielizna termiczna: materiał ten pozwala na szybką wentylację potu, dzięki czemu skóra zawsze będzie sucha i ciepła. W sklepach sportowych jest duża różnorodność ubrań wykonanych z materiałów termicznych, pozostaje tylko wybrać według własnego gustu. Dla wymagających dostępne są zapinane na zamek koszulki z wysokim dekoltem, które doskonale chronią przed podmuchami wiatru i nagłym spadkiem temperatury. Kolejną rzeczą będzie wiatrówka, która ochroni cię przed wiatrem i chłodem, który jest tym większy, im wyżej wspinasz się w góry. Do tej pory najlepszym materiałem na taką wiatrówkę jest polar - przyjemny, niepodrażniający skóry, lekki i cienki. Lepiej też wybrać wiatrówkę z zamkiem od dołu do góry. Jest to wygodne nie tylko w przypadku zimna, ale także upału. Wybierz model z zamkami na kieszeniach: jeśli zaczniesz się pocić, rozepnij je wszystkie.
Jak się ubrać w góry aby nie zmarznąć i się nie spocić?
Zastanawiając się jak się ubrać w góry, nie możemy zapomnieć o kurtce. Nawet jeśli na początku podróży świeci jasne słońce, a temperatura jest wysoka, koniecznie zabierz ze sobą kurtkę. Jej materiał powinien być wodoodporny i oddychający jak Gore-Tex, Polartec czy Primaloft, dostosowany do sezonu wiosenno-letniego. Te kurtki są dostępne z kapturem, z podklejanymi szwami, z materiału odpornego na rozdarcia, podwójne na ramionach i łokciach. Nawet jeśli wydaje ci się, że długie spodnie latem są bezużyteczne, że będzie w nich za gorąco, nigdy nie zaleca się wspinania się po górach w krótkich spodenkach. Rozważając jak się ubrać w góry, nie możesz zapomnieć o długich spodniach. Chodząc po wysokiej trawie, możesz łatwo stać się celem kleszczy, możesz pokiereszować stopy suchymi gałązkami. Nie zapomnij o możliwych ukąszeniach owadów, a nawet węży. Obecnie producenci odzieży sportowej produkują specjalne „modelujące” spodnie, które z łatwością zamieniają się w eleganckie szorty i to na odpowiedniej wysokości. Spodnie te powinny być wykonane z wytrzymałego, odpornego na rozdarcia materiału, a także oddychającego. Wzmocniony w „strategicznych” miejscach, takich jak kolana, kostki i boki oraz oczywiście nieprzemakalny i wiatroszczelny.
Jaki powinien być strój w góry?
Odpowiedni strój w góry to też dobrze dobrane buty i skarpety. Buty powinny mieć grubą podeszwę z ćwiekami, aby zapobiec poślizgowi, z oddychającymi wkładkami, aby zapobiec poceniu się. Mieć wodoodporny materiał i najlepiej być wzmocniony na palcach, piętach i bokach, aby chronić stopy w przypadku potknięcia. Skarpety powinny być wykonane z materiałów termicznych, a także grubsze na palcach i pięcie, aby dodatkowo chronić stopy przed uderzeniami i stłuczeniami. Strój w góry to także plecak. Jaki plecak wybrać? To zależy od tego, dokąd jedziesz. Dostępne są plecaki męskie i damskie, dostosowane do cech budowy ciała. Ale w każdym razie plecak musi mieć wentylację w części przylegającej do pleców, jego paski muszą być zszyte w kilku warstwach, aby nie ocierały ramion. Dobry plecak musi mieć paski w pasie i klatce piersiowej, które mogą być zapinane dla lepszej równowagi. Jeśli plecak posiada wiele kieszeni i kieszeni otwieranych z zewnątrz, a także wodoodporną górę, to możemy śmiało powiedzieć, że ten plecak jest idealny.
Zimowa odzież w góry
Czy to zima, czy lato, odzież w góry jest niepełna bez okularów. Nie zapomnij nosić okularów przeciwsłonecznych w górach – na wysokości słońce świeci jaśniej. Okulary muszą koniecznie mieć wystarczająco silną ochronę przed promieniami UV. Czapka ochroni cię przed słońcem. Zimowa odzież w góry to przede wszystkim kurtka puchowa. Pozostałe elementy odzieży nie różnią się od tych letnich. Ostatnią granicą w walce z zimnem jest puch. Kurtka z niego jest lekka i ciepła. Podobnie jak latem, zimą warstwy można i należy łączyć. Na przykład, gdy jest stosunkowo ciepło i pada deszcz, kurtka uchroni cię przed wilgocią. Gdy jest chłodno i bezwietrznie - wszystkie ciepłe warstwy, generują ciepło. Czapka powinna być wykonana z polartecu lub polaru, zakrywającego uszy.
Najnowsze Artykuły
- Porady
- 25 listopada 2023
- 0
Gdzie kupować ubrania dobrej jakości przez Internet?
- Moda
- 16 listopada 2023
- 0
Ubrania do biura - modne i profesjonalne stylizacje biurowe
- Porady
- 7 listopada 2023
- 0
Jakie buty do jeansów męskich?
Kategorie
- Moda 46
- Stylizacje 27
- Porady 40
- Lifestyle 17