- Porady
- 3 listopada 2023
- 0
Jakie buty do biegania wybrać?
Istnieją buty zaprojektowane specjalnie do biegania, które zmniejszają ryzyko kontuzji i pomagają osiągać dobre wyniki. Podpowiemy ci jak wybrać odpowiednie buty, dopasowane do sytuacji oraz pory roku czy podłoża, po którym biegasz.
Jakie buty do biegania są odpowiednie dla każdego?
Buty do biegania mają kilka wspólnych cech:
- Z wyjątkiem niektórych modeli specjalnych, muszą mieć amortyzację. Powinna ona znajdować się w pięcie podeszwy i palcach. Producenci wysokiej jakości butów do biegania wskazują w opisie na obecność i położenie wkładek amortyzujących.
- Podeszwa i cholewka muszą być elastyczne i miękkie w przedniej części.
- Podeszwa ma odporne na ścieranie gumowe wstawki. Najczęściej umiejscowione są w pięcie oraz na zewnętrznej stronie czubka.
- Jeśli nie wiesz jakie buty do biegania wybrać, to decyduj się na modele które „oddychają”. Buty do biegania nigdy nie są wykonane ze skóry lub innych materiałów słabo oddychających.
- To jakie buty do biegania będą dla ciebie odpowiednie, zależy od tego, gdzie planujesz w nich biegać, ale wszystkie modele powinny mieć sztywne elementy wyłącznie w okolicy pięty. Nie powinny jednak stykać się z nogą, pocierając lub wywierając nacisk na ścięgno Achillesa.
- Sznurowanie powinno być rozmieszczone asymetrycznie, bliżej wewnętrznej strony stopy.
- Wkładka musi być wyjmowana, aby w razie potrzeby można ją było wymienić na ortopedyczną.
- Waga pary butów nie powinna przekraczać 400 gramów.
Jak dobrać dobre buty do biegania w terenie?
Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy style biegania: uderzenie piętą oraz uderzenie śródstopiem lub przodostopiem. Podczas biegania na pięcie, ta musi mieć odpowiednią amortyzację, aby zminimalizować ryzyko kontuzji kolana. Podczas biegania na śródstopiu lub przodostopiu podeszwa jest bardziej płaska, a amortyzacja zlokalizowana jest głównie z przodu. Buty do biegania w terenie należy też dobierać pod kątem pory roku.
Letnie buty do biegania są lekkie, oddychające ale łatwo nasiąkają wodą. Obuwie zimowe i jesienno-wiosenne wykonane jest z gęstszych materiałów, które nie przemakają i lepiej zatrzymują ciepło. Podeszwa zależy przede wszystkim od nawierzchni, po której biegamy. Do biegania po bieżniach, asfalcie i innych twardych, płaskich powierzchniach odpowiednia jest płaska, miękka podeszwa. Buty do biegania w terenie powinny mieć sztywniejszą podeszwę i głębszy bieżnik. Bieganie po lesie i przy złej pogodzie wymaga jeszcze większego bieżnika, a czasem żelaznych kolców, aby zapobiec poślizgowi na powalonych pniach drzew, lodzie itp.
Buty do biegania po asfalcie – czym się charakteryzują?
Parkowe ścieżki gruntowe, asfalt, urządzenia do ćwiczeń i stadionową bieżnią, to zupełnie odmienne obciążenie nóg i przyczepność. Każda nawierzchnia wymaga specjalnego obuwia, aby treningi były jak najbardziej bezpieczne. Buty do biegania po asfalcie to najczęściej podeszwa miękka, z nisko ryflowanym bieżnikiem, dobra amortyzacja oraz cholewka: siatkowa, wentylowana. Na twarde, równe powierzchnie potrzebne są buty zapewniające dobrą przyczepność i amortyzację: w pięcie i palcach lub na całej powierzchni. Do regularnych treningów wybieraj buty do biegania po asfalcie z dobrą amortyzacją i lekką, wentylowaną cholewką. Modele te mają szerszy profil i zapewniają wysoki poziom wsparcia stopy.
Podczas treningu w słoneczną pogodę zwróć uwagę na wentylację: wstawki powinny być umieszczone po bokach, czasem w podeszwie. Wybierając buty w sklepie internetowym, dokładnie zapoznaj się z ich charakterystyką. Na pudelku powinny być umieszczone najważniejsze informacje: od obecności wodoodpornej impregnacji po rodzaj pronacji. Koniecznie sprawdź tabelę rozmiarów, zmierz długość stopy i odpowiednio dobierz rozmiar.
Jakie powinny być buty do biegania zimą?
Zimą na asfalt wystarczą zwykłe buty z gładkim bieżnikiem lub z poprzecznymi rowkami. Buty do biegania zimą trail z małym bieżnikiem 1-2 mm będą miały nieco lepszą przyczepność na zaśnieżonych powierzchniach. Lepiej sprawdzą się, jeśli z asfaltu zbiegniemy na drogę gruntową lub mocno ubity śnieg. Jednak na lodzie takie buty będą się bardzo ślizgać jak każdy model bez kolców.
To, co najczęściej wyróżnia buty do biegania zimą to obecność wodoodpornej membrany. Dlatego często szczególnie popularne modele na asfalt, mają też swoje zimowe wersję.
Na głębszy i luźniejszy śnieg, błoto i miękkie nawierzchnie typu piasek potrzebne są buty ze średnim lub agresywnym bieżnikiem - od 3 do 8 mm. Wykorzystuje się tu buty do biegania w terenie i na orientację, które mają stosunkowo miękką gumową podeszwę. Odległość pomiędzy elementami bieżnika musi być wystarczająca do szybkiego samooczyszczenia z przylegającej gleby i śniegu.
Najnowsze Artykuły
- Porady
- 25 listopada 2023
- 0
Gdzie kupować ubrania dobrej jakości przez Internet?
- Moda
- 16 listopada 2023
- 0
Ubrania do biura - modne i profesjonalne stylizacje biurowe
- Porady
- 7 listopada 2023
- 0
Jakie buty do jeansów męskich?
Kategorie
- Moda 46
- Stylizacje 27
- Porady 40
- Lifestyle 17