- Stylizacje
- 24 maja 2022
- 0
Stylizacje retro w modzie - moda sprzed lat, a wciąż w modzie
Styl vintage pojawił się pod koniec lat 90., a dziś projektanci bardzo chętnie korzystają z niego i jeśli chodzi o dodatek do współczesnych stylizacji czy ubiory stylizowane na vintage.
Współczesny styl vintage. Ubrania i ich cechy
Głównymi wyróżnikami współczesnego vintage są luksusowe tkaniny, indywidualne szycie i ekskluzywność ubrań. Czym jeszcze charakteryzuje się styl vintage? Ubrania nie powinny być produkowane współcześnie. Niesamowitą wartość mają rzeczy wykonane na zamówienie w jednym egzemplarzu. Dla wielu rzecz vintage to dokładnie ten produkt, który został wyprodukowany w latach 20-70 XX wieku i przetrwał do dziś w dobrym stanie, a nie podróbka uszyta w tym roku.
Styliści w swoich kolekcjach pokazują, jak uatrakcyjnić swój wygląd za pomocą wiekowych dodatków, dodać mu elegancji, kobiecości i indywidualizmu. Wyróżniamy tu nowoczesny i klasyczny styl vintage. Ubrania w tym drugim przypadku, to wysokiej jakości produkty z designerskich kolekcji minionych lat. Takie rzeczy cechują wysokiej jakości tkaniny, koronki, wykończenia. Wygląd odzieży jednoznacznie wskazuje na jej wysoką wartość.
Neovintage to styl gdzie ubrania wykonane zostały w naszych czasach, autentycznie imitujące produkty vintage. Z nowoczesnych materiałów powstają kolekcje odzieży, w których projektanci starali się odtworzyć style, krój, wystrój, jakie stosowali ich poprzednicy w ubiegłym stuleciu. Oczywiście przedmioty w stylu neo-vintage są bardziej przystępne cenowo.
Jak powstał styl retro. Ubrania które są ponadczasowe
Pojęcie „vintage” było pierwotnie używane przez francuskich winiarzy w odniesieniu do elitarnych odmian wina o długim okresie przydatności do spożycia. Nieco później zaczęli nazywać tak wszelkie przedmioty, które mają wartość. Dlatego styl vintage kojarzy się z luksusem i oryginalnością. Ubrania dzielą się tu w zależności od epoki, którą cechował dany styl retro. Ubrania z lat 20 tych ubiegłego wieku, to proste sukienki oraz sukienki do kolan i spódnice z satyny, jedwabiu i aksamitu, które odsłaniały urocze kobiece nogi i buciki. Z kolei lata 30-ste to przepych i blichtr. Wszystkie ubrania podkreślały kobiece kształty. Na wieczorne wyjście szyto stroje z drogich materiałów.
Dziś olbrzymią popularnością cieszą się stroje z lat 50. i obowiązujący wówczas styl retro. Ubrania, które się wtedy nosiło to:
- Spódnice bufiaste, połączone z dopasowanym do sylwetki topem.
- Odwrócony komplet - pod wąską ołówkową spódnicą zakładano marynarkę z szerokimi ramionami.
- Akcesoria stają się coraz ważniejsze w kobiecym wizerunku: małe czapeczki, torebki, koraliki i broszki.
Jednak styl retro to także lata 80. Era sportu i klasyki. Jako ubrania używano surowych odcieni, marynarek i spódnic o równym kroju. Top lub bluzka w stylu bielizny mogą być wyszukanym elementem biznesowego looku. Popularne wówczas dżinsy i trampki również pozostały w modzie, zdobywając serca komfortem i wygodą.
Współczesny styl retro. Damski look
Współczesne kobiety uwielbiają styl retro. To efektowne połączenie stylów i detali minionych dekad. Aby stworzyć stylowy i harmonijny wizerunek, musisz mieć subtelne wyczucie stylu i dobrego smaku. Łatwo bowiem pomieszać odzież z różnych epok, co wbrew pozorom nie jest wskazane, jeśli chodzi o styl retro. Damski sort ubrań to garnitury do spodni i styl unisex z lat 30- tych. Akcesoria odgrywają bardzo ważną rolę w tworzeniu harmonijnego wyglądu. Są w stanie nadać stylowi bardziej kompletny i atrakcyjny wygląd, co ma olbrzymi wpływ, jeśli chodzi o styl retro. Damski look podkreślają np. okulary przeciwsłoneczne. Wiele ikon stylu korzysta z tego dyskretnego elementu. Aby podkreślić kobiecy look w stylu retro, możesz wykorzystać wykwintną torebkę. Może to być miniaturowy model wykonany ze skóry lakierowanej lub zamszu, a także mała siatka ze sztywną ramką. Zwróć uwagę na kapelusze. Obecnie istnieje wiele różnych modeli damskich.
Czym się cechuj styl retro męski?
Nieco mniejszą popularnością cieszy się styl retro męski. Jednak nadal styliści wykorzystują wiele elementów znanych z minionych lat.
Do lat pięćdziesiątych rzadko widywano mężczyzn bez nakrycia głowy. Później kapelusze straciły na znaczeniu, ale dziś wracają i coraz częściej stają się dodatkiem, także, jeśli chodzi o styl retro męski. Innym elementem są szelki. Według „ Krótkiej historii szelek” magazynu Time nieformalnie wypadły one z mody na początku XX wieku, kiedy spodnie o niższym kroju nie były już popularne. Jednak nie zniknęły całkowicie, np. słynny aktor Humphrey Bogart nosił je w wielu swoich filmach z lat 40. i 50. Szelki pojawiły się ponownie w latach 80., kiedy zaczęły kojarzyć się z bogactwem Yuppie. Potem, na początku lat 90., szelki stały się oficjalnie symbolem kultury nerdów. Szelki łączy się z ciemniejszymi spodniami lub czarnymi dżinsami z koszulą chambray i skórzaną kurtką. Ostatnim elementem są skórzane spodnie. Nosi się je z dżinsową lub chambrayową koszulą.
Najnowsze Artykuły
- Moda
- 25 maja 2023
- 0
Przewiewne koszule męskie na lato - jakie wybrać?
Kategorie
- Moda 36
- Stylizacje 23
- Porady 31
- Lifestyle 16